Hogyan tartsuk a fehéren a fehér lepedőket?
A ropogós, hófehér ágynemű mindig elegáns és barátságos. De ha ezek a fehér lepedők piszkosnak tűnnek, ugyanez az ágy már nem olyan hívogató. A lepedő akkor sem tűnik tisztának, ha frissen mosott.

A fehér lepedők néhány hónap múlva szürkülni kezdenek, ha nem mossák ki őket megfelelően. A színváltozást okozhatja a más szövetekből származó festék származék, a nem eltávolított szennyeződés vagy a szálakban maradt mosószer- és öblítőszer-maradványok. Egy kis odafigyeléssel a fehér lepedőket fehéren tarthatod. Emellett megtudhatsz néhány tippet, hogy állíthatod vissza a ruháid fényességét.
Milyen gyakran kell mosni a fehér ágyneműt?
Az ágyneműt legalább hetente érdemes cserélni és mosni, de gyakrabban is, ha valaki beteg, vagy ha az alvó túlzottan izzad. Ha kezdettől fogva megfelelően mosod és ápolod a fehér lepedőket, akkor azok hosszú évekig nem fognak megkopni. Amint azonban kezded észrevenni különbséget a fényességben, érdemes lépéseket tenni az anyag kifehérítésére. Ha megvárod, amíg az ágynemű túlzottan megkopik, nem fogsz kielégítő eredményt elérni.
Mielőtt elkezdenéd
A fehér lepedők fehéren tartására használt módszerek és termékek a rosttartalomtól függnek. Szánj időt arra, hogy megkeresd és elolvasd a lepedő egyik szélére ragasztott ápolási címkét. A címke elárulja a lepedő rosttartalmát (pamut, szintetikus mikroszál, bambusz, selyem, műselyem), valamint a mosáshoz és szárításhoz szükséges legjobb vízhőmérsékletet.
Útmutató
1. Válogasd szét a szennyest
Válogasd és szeparáld a szennyest, és a fehér lepedőket mosd külön, még akkor is, ha csak hideg vizet használsz. Ezzel megelőzhető a színes szövetekből történő szín szivárgás és a festékátvitel, ami a fehér lepedőket szürkének mutatja.
2. Kezeld elő a foltokat
Ha vér-, smink- vagy ételfoltok vannak a lepedőn, kövesd az egyes foltfajtákra vonatkozó folteltávolítási útmutatókat. A lepedőkön lévő foltok többsége eltávolítható, ha a területet egy kis mennyiségű erős mosószerrel megcsepegtetjük, és ujjainkkal vagy egy puha sörtéjű kefével beledolgozzuk a szövetbe. Hagyd a mosószert 15 percig hatni, hogy a foltot elkezdje kiemelni a szálakból, mielőtt bedobod a lepedőt a mosógépbe.
3. Ne töltsd túl a mosógépet
Csábító, hogy a mosógépet zsúfolásig megtöltsük lepedőkkel, de nem ez fogja a legjobb eredményt hozni. Ha a mosógép túlterhelt, a víznek nincs elég helye ahhoz, hogy átitassa a szövetfelületeket és kiöblítse a szennyeződést. A szennyeződés ezután újra lerakódik a szövetekre, és azok mattnak tűnnek. A nagyobb mennyiségű lepedők mosásához ajánljuk a Maytag MHN33 10,5kg Digitális mosógépet. A nagyobb kapacitás révén egyszerre több lepedőt moshatunk, ami idő- és energiatakarékos megoldást kínál.
Tudjon meg többet a Maytag MHN33 mosógépről.
4. Használj enzimes mosószert
A magas enzimtartalmú, erős mosószerekkel (Tide, Persil) a fehér lepedők a lehető legjobban fognak kinézni. Az enzimek azok az összetevők, amelyek szétszedik a foltokat és a testről származó szennyeződések molekuláit, így azok kiöblíthetők. Ha nem tervezed, hogy a fehér lepedőket meleg vagy forró vízben mosod, akkor fontos, hogy olyan mosószert használj, amelyet hideg vízben való használatra terveztek.
Tipp:
Ügyelj arra, hogy ne használj túl sok mosószert: A túl sok mosószer maradékot hagyhat a lepedőkön, amitől azok piszkosnak tűnnek, és még több szennyeződést vonzanak.
5. Hagyd ki az öblítőt
A kereskedelmi forgalomban kapható öblítőszerek maradványokat hagynak a szálakban, amelyek miatt a fehér lepedők mattnak tűnhetnek. Adj helyette egy ecetet az öblítési ciklushoz, hogy a teljesen eltávolítsa a mosószer-maradványokat. Nem marad ecetszag a lepedőkön, és azok puha tapintásúak lesznek.
6. Szárítsd a lepedőket a napon
A fehérítő hatás kihasználásához akaszd ki a lepedőt a teljes napon lévő ruhaszárítókötélre. A nap ultraibolya sugarai fehérítőszerként hatnak. Ha nincs ruhaszárítóköteled, kövesd az ápolási címkén található útmutatást a szárító megfelelő hőfokának beállításához. Próbáld meg nem túlszárítani a lepedőket. A túl magas hőmérséklet miatt az eltávolítatlan foltok és a maradék szennyeződések megsárgulhatnak.
Vasalás
Ha fehér lepedőt vagy párnahuzatot vasalsz, mindig az anyagtípusnak megfelelő vasalási hőmérsékletet használd, hogy elkerüld a nehezen eltávolítható égési nyomokat. A sárgulás megelőzése érdekében korlátozd a felhasznált vagy keményítő mennyiségét.
A lepedők tárolása
A fehér lepedők tárolása előtt győződj meg róla, hogy alaposan tiszták és szárazak, hogy megelőzd a penészesedés kialakulását. Ne tárold őket festetlen fapolcokon, mert a fában lévő savak sárgulást okozhatnak. Kerüld a műanyag zsákokban és dobozokban való tárolást, amelyek akadályozzák a levegő áramlását. Egyes műanyagok olyan gázokat bocsátanak ki, amelyek a fehér szövetek sárgulását okozhatják.
Tippek, hogy a fehér lepedők még tovább maradjanak fehérek
- Minden egyes mosáskor kövesd az összes ajánlott lépést.
- Ha a lepedő más szövetekből származó szín szivárgás miatt piszkos, fehérítsd ki fehérítőszerrel. Itt is fontos, hogy ismerd a lepedő rosttartalmát, hogy ki tudd választani a legjobb fehérítőszertípust.
- Fontold meg a kékítő (liquid bluing) hozzáadását a mosási vagy öblítési ciklushoz.
- Ha a fehér lepedők merevek és piszkosak, akkor érdemes megpróbálni az áztatást, hogy el tudd távolítani a mosószer- vagy lágyítószer-maradványokat, a testi szennyeződéseket és a sok helytelen mosás után visszamaradt zsíros, olajos szennyeződéseket, és így a lepedőket a csupasz szövetig ki tudod tisztítani.